VÜCUT KİTLE İNDEKSİ HESAPLAMA (BOY KİLO ENDEKSİ-BKI-VKI)

Vücut Kitle indeksi (endeksi) diğer adıyla beden kitle indeksi bir diğer deyişle ise boy kilo endeksi WHO (Dünya Sağlık Örgütü) tarafından onaylanan yetişkinlere ve çocuklar için boya göre ağırlık değerlendirme yöntemidir. Boy ve kilonun esas alındığı bu hesaplama yönteminde çıkan sonuçlar güvenilir bir ölçüt olarak kabul edilmekle birlikte, bir çok sağlık profesyoneli tarafından da klinikte sıklıkla kullanılmaktadır. Yetişkinlerde Boy kilo indeksi hesaplama aramızla sizlerde boyunuza göre uygun kilo değerlerinizi ölçebilirsiniz.

VÜCUT KİTLE İNDEKSİ NASIL HESAPLANIR

Vücut kitle indeksi formülü =  Ağırlık(kg)/Boy*boy (m2) şeklindedir. Yani metre cinsinden boy uzunluğun kendisiyle çarpılmasının ardından ağırlığımıza bölerek bulduğumuz sonuç bizim beden kütle indeksimizi göstermektedir. Her ne kadar basit bir hesaplama yöntemi olsa da istisnai durumlar haricinde her zaman doğru sonuçlar vermektedir. Bu sebepledir ki izlem ve değerlendirme yöntemleri arasında BKI (VKI) en başta gelmektedir.El ile yapılan hesaplamalardaki hataların ortadan kaldırılması adına sizin için geliştirdiğimiz boy kilo indeksi hesaplama aracı ile  ile kolaylıkla Vücut kütle indeksiniz hesaplayabilir ve durumunuzu değerlendiren sonuçları görebilirsiniz.

VKI ARALIKLARI

Vücut kitle indeksi hesaplama aracımızda elde ettiğiniz sonuçların referans değerleri ve yorumları aşağıdaki gibidir:

16 dan küçük ise = İleri Düzeyde Zayıf
16-16.99 = OrtaDüzeyde Zayıf
17-18,49 = Hafif Düzeyde Zayıf
18,50-24,9 = Normal Kilolu
25-29.99 = Hafif Şiman / Fazla Kilolu
30-34.99 = 1. Derecede Obez
35-39.99 = 2.Derecede Obez
40 dan büyü ise = 3. Derecede Obez / Morbid Obez

Bu değerlere göre beden kitle indeksimizi 18,5 ile 24,9 arasında tutmaya özen göstermeliyiz eğer ki bki niz değerlerin üzerinde ise sağlıklı beslenme önerilerini dikkate alarak kilo vermeye ve size en yakın diyetisyene başvurmayı asla ihmal etmeyin. Unutmayın ki boya göre ağırlık en iyi beslenme durum göstergelerinden birisidir.