gawrgwGT

Adaçayı : Her şeye iyi gelen bir bitki varsa o da adaçayıdır hiç şüphesiz. Boğaz ağrılarında ister çayını içerek tüketin ister gargara yapın. Ağızda enfeksiyon ya da iltihap varsa gargarası yapılır bakteri ve mantarları öldürücü etkisi vardır. Kan şekerini düşürür. Mide şikayetlerinin rahatlatılmasında kullanılır. Fazla terleme şikayetlerinde, menapoza bağlı sıcak basma şikayetlerinde çayının içilmesi önerilir. Hafızayı güçlendirir, zihni açar. Vücuttaki östrojen seviyesini arttırabilir. Adaçayı yakılması ortamdaki kötü enerjiyi götürür.

Dikkat: günlük tüketimi 3 bardağı geçtiğinde (her bardak için 1-3gr adaçayı) istenmeyen etkiler görülebilir. Gebe ve emzikliler kullanmamalıdır. İlaç içilecekse arasında 2 saat olmasına dikkat edilmelidir. İçine bal konulmamalıdır.

Biberiye:  Yapılan çalışmalara göre biberiyenin bir çok kanser hücresinin yayılmasını önlediği gösterilmiştir. Aromatik yağını koklamak zihinsel performansı arttırır. Damarlanmayı önleyici etkisi vardır. Candidaya karşı etkili olduğu düşünülmektedir. İltihap gidericidir.

Çay: Her gün evimizde demlediğimiz çayın bilmediğimiz bir sürü yararı var. Doğal bir ağrı kesici olan çay regl dönemlerinde ağrıların hafifletilmesini sağlıyor. Kalp sağlığını olumlu etkiliyor. Kötü kolestrolün düşürülmesinde yardımcı. Kafein içerir metabolizmayı hızlandırır. Bazı kanserlerin oluşumunu önler. Kan basıncını düşürür. Yüksek ateşin düşürülmesinde yardımcıdır. Her şeyin fazlası zarar olduğu gibi günde 3 bardaktan fazla çay içmekte çarpıntı ve çeşitli rahatsızlıklara yol açabilir en önemlilerinden biri yemek yemeden önce ya da yemekten hemen sonra çay içilmemelidir çünkü demir emilimini olumsuz yönde etkiler.

Dereotu : Enfeksiyonlara, virüslere ve hastalık yapıcı ajanlara karşı koruyucudur. İdrar söktürücü ve bağırsakları temizleyici etki gösterir. Kalsiyum ve demir içerir. Yapılan çalışmalara göre candida mantarı üzerinde etkilidir. Kan şekerini düzenler. Mide rahatsızlıklarına iyi gelir, ülser yaralarında kullanılır. Süt üretimini arttırır ve regl döngüsünü düzenler.

Enginar : Karaciğer ve safra fonksiyonları iyileştirici, özellikle enginar yapraklarından yapılan çayın karaciğere iyi geldiği görülüştür. Bağırsaktaki iyi bakterilerin çoğalmasını sağlar, antioksidandır, diüretik etki gösterir. Kan şekerini düzenleyici etkisi vardır. Mantar oluşumunu önler.

Fesleğen : Antimikrobiyal etkiye sahiptir. İnsülin salınımını uyarıcıdır. Karaciğer fonksiyonlarını iyileştirici etkiye sahiptir. Hoş kokusu vardır ve iştah açıcıdır. Virüslere karşı etkilidir. Depresyonu önleyici etkisi vardır.

Greyfurt : Glisemik indeksi düşüktür. Kilo vermeye yardımcı, c vitamini içeriği yüksek bir meyvedir. Antioksidandır. Mikrop öldürücü özelliği vardır.

İlaç kullanımında dikkat edilmelidir.örneğin; triazolam ( antidepresan), nisoldipin (tansiyon ilacı), amiodaron (antiaritmik), halofrantin (sıtma ilacı) ilaç etkileri artar ve istenmeyen etkiler görülebilir.

Hardal : Hazımsızlığı tedavi edici özelliği vardır. Kurubaklagillerinin bekleme suyuna koyulduğunda gaz yapmayı önleyicidir. Kan şekerini düşürücü etki gösterir. Mikrop ve mantar öldürücü etkisi vardır. Mideyi yatıştırır. İştah açıcı etki gösterir. Zehirlenmelerde kusturucu etkisi vardır. Sindirimi kolaylaştırır. İdrar söktürücü etki gösterir.

Ihlamur : Sakinleştirici, spazm giderici etki gösterir. Terletir, diüretiktir. Mikrop öldürücüdür. Soğuk algınlığı semptomlarına iyi gelir. Gazın kalbe yaptığı baskı durumunda iyileştirici etki yapar. Gerginlik ağrılarına iyi gelir.

İncir : Bağırsakları çalıştırır, dışkıyı yumuşatır. Hemoroide iyi gelir. Antioksidan özelliği vardır. Demir içeriği yüksektir. Kemik gelişimini destekler.

Kabak : Antioksidandır. Bağırsağı yumuşatıcı etki gösterir. Kalorisi çok az olduğu için zayıflama diyetlerinde bolca kullanılır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Kalp dostudur.

Lahana : Kanserden koruyucu etki gösterir. Kalorisi düşük olduğu için zayıflama diyetlerinde yer verilir. Kardiyovasküler hastalıklardan koruyucudur. Mikrop öldürücüdür. Avrupa halk tıbbında romatizma, boğaz ağrısı, ses kısıklığında kullanımları vardır. Serinletici etki gösterir.

Mercimek : Antioksidan ve kanserden koruyucu etki gösterir. Bitkisel protein açısından zenginidir vegan ve vejeteryan beslenmesinde yeri oldukça önemlidir. Lif içeriği yüksektir. Kan şekerini dengeler, kabızlığı önler.

Nar : Mikrop öldürücü. Kan basıncını düşürür. Nar suyu içildiğinde dikkat edilmelidir ani tansiyon düşmesi açısından. Alzheimer hastalığı ilerlemesini yavaşlatıcıdır. Antioksidandır.

Pancar : Vücutttan toksinlerin atılmasını sağlar. Kardiyovasküler hastalıklardan korunmada etkilidir. Kan damarlarını korur. Kan basıncını düşürür. Egzersiz performansını arttırır.

Rezene : Gaz ve şişkinliğe iyi gelir. Özellikle mide ve bağırsak fonksiyonlarını iyileştirmede etkilidir.. Antioksidan etki gösterir. Kan basıncını düşürür. Emziren annelerde süt yapımını arttırır.  Ağrı kesici etki gösterir.

Sarımsak : Vücutta antibiyotik etki gösterir. Pişirildiğinde antibiyotik etkisi kaybolur. Mantar, bakteri ve virüslere karşı koruyucudur. Soğuk algınlığına iyi gelir. Ateş düşürücüdür. İştahı arttırır. Romatizma ağrılarına iyi gelir. Kolestrolü düşürür. Kan basıncını düşürür. Bağışıklığı kuvvetlendirir.

Tarçın : Antibakteriyel etki gösterir. Açlık kan şekerini dengeler. Kötü kolestrolü düşürücü etki gösterir. Spazm gidericidir. Tatlı isteğini giderir.

Üzüm : Flavonoller açısından zengindir. Damar sertliğini önler. Tansiyonu düşürür. Cilt ve göz sağlığı için önemlidir. Kuru üzüm tüberküloz ve kabızlıkta iyileştirici etki gösterir.

Vişne : İdrar söktürücü etki gösterir. Kanser oluşumunu önler. Astım ve gut hastalıkları semptomunu hafifletir. Melatonin salgılanmasını arttırır.

Yaban Mersini : Kan basıncını düzenler. Kan şekerini düşürür. Göz problemlerine iyi gelir. Diyabet ve bunama fonksiyonlarını iyileştirici etki gösterir. Antioksidan, hücre yenileyici etki gösterir. Reflü fonksiyonlarını iyileştirici etki gösterir.

Zerdeçal : Mide fonksiyonlarını iyileştirici. Mikrop, mantar ve virüslere karşı koruyucu. Gaz giderici. Vücudu temizler. Bilişsel fonksiyonları iyileştirici. Karaciğere iyi gelir. Vücuttan serbest radikalleri uzaklaştırıcı. Kanser hücresinin yayılmasını önler. Karaciğer fonksiyonlarını iyileştirici. Kilo kontrolünde yardımcı. Egzama, yara ve cilt problemlerine iyi gelir. Soğuk algınlığında tüketilmesi faydalıdır.